Околната среда влияе на здравето ни, но и диетата също
Средата може да не успеем да променим, но начина на хранене можем. С тези „златни“ правила:
Едно от условията е да се храним в малки чинии.Колкото по-голяма е тя, толкова порцията е по-голяма. А сложим ли малко храна в голяма чиния, оставаме с усещането че сме яли недостатъчно. Мозъкът и стомаха имат различни възприятия.
Другото правило е да имаме до нас винаги малка бутилка с вода. Така ще започнем да я консумираме по-често.
Ако искате да пиете по-малко алкохол или сода, използвайте високи и тесни чаши. Това създава усещането, че сме изпили по-голямо количество.Според изследванията, хората пият с 20 на сто по-малко от висока чаша, отколкото от широка.
Използвайте чинии, които силно контрастират с цвета на храната. В противен случай имаме чувството, че чинията не ни е достатъчно пълна.
Другият начин е да държим здравословните продукти на видно място. Когато сме гладни, взимаме първото, което ни попадне под ръка. И то нека да е плод или ядки.
Съхранявайте нездравословната храна във фолио, а здравословната-в прозрачна опаковка. Често мозъкът ни определя какво иска да яде въз основа на това, което виждат очите ни.
Запомнете правилото на „половин чиния”. Когато вечеряте, едната половина на чинията да е заета със зеленчуци и плодове, а другата-с останалата храна.