Имате алергия към котки, но искате да запазите домашния си любимец
Възможно ли е това? Алергиите към животни може да се появи на всякаква възраст.Склонността към това често е причинена от генетична обусловеност и от алергия към цветен прашец.
Какво се случва? Имунната система по грешка „напада“ безвредни вещества, като произвежда антитела срещу тях.Многократният контакт с алергена провокира „агресивната“ реакция на организма.
Ако разберете, че имате алергия към котки, не винаги трябва да се разделите с писаните.При мъркащите животни основният алерген е протеин, който се намира в секрецията на мастните жлези, епитела и урината, но го няма в слюнката.
Повече от 80 на сто от пациентите с алергии са чувствителни към този протеин.Симптомите са запушен нос, кихане, задух, сълзене на очите и задух.
Кожните реакции са сърбеж,обриви и уртикария. Най-опасен е отокът на Куинке, който засяга лигавиците на гърлото и ларинкса.
По думите на експертите котките без косми също са хипоалергенни.Този алерген се намира по кожата на животното и може да се принесе върху предметите вкъщи.
За лечение се използват съвременни лекарства и локални средства.Ако алергията е умерена, може да останете с домашния любимец, но като използвате определени правила.
Да си миете редовно ръцете, да я четкате 1-2 пъти в седмицата с маска и да взимате котката по-рядко на ръце. И редовно да почиствате дома си.