Проф. Тодор Кантарджиев алармира да сме много внимателни
Експертът съветва да не ходим в храстите, защото вече е пълно с кърлежи. Освен това кръвосмучещи има и по неокосената трева, както и при бръшляна по дърветата.
„Навикът на майките да пускат децата си да щъкат из храстите и по голямата трева е много вреден.Влажно ли е, има ли кърлежи, не бива да се ходи по тревата, както и по голяма трева. Най-добре е да се движите по алеите“, предупреждава бившия директор на Националния център по заразни и инфекциозни болести проф. Тодор Кантарджиев.
Експертът съветва винаги да се преглеждаме след като сме били сред природата. И ако забележим по сее си кърлеж, моментално да се маха.
По думите му опасната лаймска болест се предава от възрастните индивиди. Ларвите и нимфите също могат да заразяват, но в по-малка степен.
В някои то парковете кърлежите са заразени над двадесет процента, докато в други този процент е надолу.Ухапан ли е човек в парк, където вероятността да се зарази от опасната лаймска болест е над двадесет процента, при свалянето му от тялото непременно трябва да се вземе антибиотик.
Първите кръвосмучещи насекоми се появяват при дневни температури над пет градуса. В следващите седмици ще се появи и вида, който пренася лаймската болест, алармира проф. Кантарджиев.
Източник: Ретро