Животинска мастна тъкан е сланината
Тя е силно калорична, бързо засища и е важен хранителен източник на енергия през зимата. Тя е присъствала на трапезата на българина от векове и до днес, както и на някои други славянски народи.
В днешно време сланината се смята за табу, защото е много калорична и повишава холестерола. Всъщност спецовете твърдят, че сланината е полезна за тялото ни, стига да се спазват някои правила за консумацията им.
Според руски диетолози количество от 30-40 грама на ден от сланината и то консумирана в първата част на деня, дори е полезна и не вреди на сърцето. Сланина за вечеря обаче само ще навреди, предупреждават експертите.
Сланината съдържа омега 3-полиненаситени киселини, които пазят сърцето и тялото от възпалителни процеси. Сланината е богата на мастноразтворими витамини като А,Е и Д, както и на мастни киселини, които помагат да засили тялото имунитета срещу вируси и бактерии.
Немските учени съветват дори да се включи консумацията на сланина, в тези грамажи, в диетата на сърдечно болните хора.Защото наситените мазнини в нея укрепват и пазят сърдечния мускул.
Сланината съдържа и много полезни вещества, които се грижат за изграждането на телесните клетки. Участват и в изграждането на хормоните и метаболизма на холестерола.Те извеждат токсините от тялото.В тази връзка сланината е по-добра по хранителни качества и ползи от маслото.
Източник: Здраве.то