Голямото богатство на България са билките
У нас съществуват над 3000 вида, като лечебни растения се употребяват 650. А всяка година се събират над триста вида лечебни растения.
Много добре са познати лечебните свойства на копривата. Тя помага за отделяне на урина. Парещото растение обаче притежава и допълнителен ефект – съдейства за премахване на шлаките, което я прави идеална билка в борбата със затлъстяването. Известно е, че в 100 г пресни листа от коприва се съдържат около 84 г вода, 2-3 г белтъчини, 3-4 г захари и около 5-6 г разтворими вещества.
Тази билка е ценена още от хайдутите и се нарича ранилист или хайдушка билка. Засилва имунната защита, при нервно изтощение и виене на свят, при подагра и жлъчни заболявания. Лекува всички белодробни възпаления. Тя е едно от основните имуноукрепващи растения.
Невенът е една от старите български билки. Знаем, че мехлем от невен със свинска мас се е ползвал при кожни заболявания, изгаряния. Отвара от невен се пие при стомашно-чревни заболявания, гастрити, колити и т. н.
Жълтият кантарион е божествена билка. Той се използва при стомашно-чревни проблеми, лекува и нервите. Познато е още като Христова чудотворка или Христова кръв. Младите растения притежават по-голяма сила.
Макът не се ползва с добро име заради упойващите му свойства, с които много хора злоупотребяват. Но освен опиат макът е изключително здравословна билка. Има силно сънотворно действие, спира кашлицата, помага при кръвоизливи, тъй като има и кръвоспиращо действие.