Каротидната артерия, която се намира на врата, е свързана с кръвоснабдяването на мозъка с кръв. Но откъде идва името й „сънна“?
Названието й в началото може да ни се стори странно, понеже тази артерия не ни приспива. Но лекари и учени са забелязали, още в древността, че при натиск върху големите съдове на врата човек може да изпадне в състояние на припадък или на дълбок сън.
То е описано още от Хипократ. Той посочва, че ако по някаква причина притока на кръвта към мозъка започне да намалява, тогава „съзнанието се изключва“.И така названието „сънна артерия“ се използва в световната медицинска практика и всъщност тя е каротидната артерия.
Думата има гръцки произход и в превод означава „дълбок сън“ или „изтръпване“. Древните гърци са смятали, че когато притокът на кръв към мозъка се наруши, тогава изпадаме в състояние на ступор или дълбок сън и затова нарекли тази артерия „сънна“.
В българския език названието на тази артерия също е запазено като „сънна“ и е свързана със съня.
С времето учени и лекари са изследвали каротидната артерия. Те установили, че при натиск върху нея се стимулират специални нервни окончания, които регулират кръвното налягане и сърдечната честота.
Днес се прилагат специални методи, които могат да установят дали по каротидната артерия са се образували атеросклеротични плаки и сериозни патологии, още преди да има сериозни последици.