Сред учените все повече се затвърждава мнението, че самотата и деменцията са взаимно свързани
При проведено мащабно проучване от университетски преподаватели е установено, че социалната изолация и липсата на връзки с останалите хора отключват вероятността от развитие на когнитивни заболявания като деменция, особено при по-старите хора.
Липсата на социални контакти, води до снижена умствена активност и да отслаби връзките на невроните в мозъка.Те са много важни за запазване здравето на мозъка, както и при учение. Изолацията често води до по-високи нива на стрес и на деменция, което води до влошаване на когнитивните способности.
Според изследването хора, които живеят сами или са в изолация по-често изпадат в депресия, което води до развитието на деменция.
Социалната активност запазва мозъка здрав, както и поддържането на мозъчната функция.Редовното общуване с близки, приятели или участие в различни спортни прояви, хобита или доброволни инициативи, може значително да намали риска от развитието на деменция.
Изследователите споделят още, че не е необходимо да имате голям приятелски кръг. Необходимо е да имате стабилна мрежа от приятели и доверен кръг, с които да поддържате редовен контакт и да избегнете риска от деменция.
Емоционалната подкрепа, както и човек, с когото да споделяте са от съществено значение да се спасите от самотата и депресията.Затова учените препоръчват да се социализирате, да участвате в спортни дейности или колективни инициативи, за да избегнете самотата и оттам деменцията.