Ето кога: Следобедната дрямка не е полезна за здравето!
Не всяка почивка е полезна за нашето здраве, твърдят експертите
По думите им следобедната дрямка не бива да надвишава 40 минути, защото над това време става вредна.
Причината е, че нашия „вътрешен часовник“, както и цикълът на съня могат да бъдат нарушени.Човек е биологично програмиран да спи през по-голямата част на нощта и веднъж за малко, в рамките на деня.
Температурата на тялото ни спада между един и три часа следобед, затова през този период на деня се чувстваме най-сънливи.Но учените са установили, че следобедната дрямка не е толкова безопасна.
Ново проучване сочи, че ако човек спи следобед повече от 40 минути, той може да си докара различни физически разстройства на организма. В експеримента са участвали над 300 000 човека.
Установено било, че има връзка между следобедния сън и така наречен метаболитен синдром, който включва наднорменото тегло, повишени нива на холестерола и високото кръвно налягане.
Според данните на проучването, когато човек спи следобед повече от 40 минути тялото „мисли“, че е в състояние на дълбок сън, което се отразява сериозно на метаболизма.
В резултат човек може да се събуди от следобедната дрямка по-изморен, от когато е легнал да си подремне.За да запазим здравето си, добре е да не прекаляваме със следобедния сън.
Източник: Ретро, Crimesbg.com