Лятото ни носи не само повече слънце, дълги дни, релакс, но и тялото ни работи в наша полза
Все повече експерименти доказват, че през лятото имунната ни система е по-активна и ефективна, а причините са биологични и поведенчески.
Според учените от университета в Кеймбридж десет на сто от човешките гени работят по-добре в горещите летни дни.
Съставът на човешката кръв се променя през различните сезони, което влияе на имунитета. През зимата хората прекарват повече време на закрито, движат се по-малко и се хранят по-обилно, с повече мазни храни.
Лятото променя този ритъм. През топлите месеци се движим повече, тренираме, разхождаме се на открито, което засилва сърдечно-съдовата система и метаболизма.
През топлите дни апетитът намалява, но пазарът изобилства от пресни плодове и зеленчуци, които са богати на минерали, витамини и антиоксиданти.Освен това консумираме по-малко тежки и мазни храни, което пък контролира теглото и енергийните нива.
Повишеният прием на вода и на сокове през лятото също помагат да се хидратира тялото и осигуряват ценни електролити, а и се подобрява работата на мозъка.
Излагането на слънце стимулира образуването на витамин Д, който е ключов за имунитета, костите и психичното здраве.Освен това лятото сме по-малко податливи на стрес и това също помага на имунната система.
По думите на специалистите лятото е по-здравословно, защото е комбинация от генетична активност, физическа дейност и по-здравословно хранене.