Kaufland България представи актуален статус на процеса по възстановяване на оригиналния вид и функции на Централните хали

https://zdravno.net/zdravni-novini/kaufland-balgariya-predstavi-aktualen-status-na-procesa-po-vazstanovyavane-na-originalniya-vid-i-funkcii-na-centralnite-hali-4/122109 Zdravno.net
Kaufland България представи актуален статус на процеса по възстановяване на оригиналния вид и функции на Централните хали

 

-          Възстановен е пълният обем на основната зала, който възвръща величието на сградата

-          Две от фасадите са почистени с материали, използвани за консервация на египетски гробници

-          Полагат се близо 3000 кв. м. плочи в нео-ренесансов стил по пода на Халите

-          Фонтан от зелен мрамор ще краси вътрешността

Половин година след началото на същинските дейности по възстановяване на оригиналния вид и функции на сградата на Централните хали в София, екипът на Kaufland България представи актуален статус на процеса пред представители на медиите. Повод за събитието бяха завършените реставрационни дейности по две  от фасадите на сградата. Освен тях, към момента е възстановен пълният обем на вътрешността на основната зала, като са премахнати павилионите и терасите, несъответстващи на оригиналния проект на арх. Наум Торбов. Извършени са цялостна подмяна и възстановяване на покрива и освежаване на характерната метална конструкция, изработена в леярните на Густав Айфел през 1909г. Проведена е реставрация и на двата часовника и е поръчан за изработка фонтан от зелен мрамор, който се изработва по оригиналните проекти на сградата от началото на 20-ти век. Към момента се полагат близо 3000 кв. м. подови плочки, след проведено обширно проучване за оформлението на подобни сгради от епохата.

„Възстановяването на автентичния вид и предназначение на този паметник на културата, е една от най-мащабните инициативи, реализирани от нашата компания. Дейностите се извършват в абсолютен детайл и при безкомпромисно качество. За всяко отделно мероприятие прилагаме 4 задължителни стъпки: изготвя се експертиза от доказани специалисти, провеждат се лабораторни и теренни изследвания на съществуващата ситуация, използват се най-модерните техники и се поръчват най-подходящите материали“. Това обяви по време на събитието изп. директор на Kaufland България Иван Чернев.

Участници в представянето бяха и авторите на проекта за реставрация на сградата - д-р Румяна Дечева и Панайот Панов. Те разказаха за сложния процес по възстановяване на фасадата и подчертаха, че основната цел е да се възвърне духът й, запазвайки я за идните поколения. „Преди старта на възстановителните дейности, сградата не беше в добро състояние и се знаеше, че ще е необходима голяма инвестиция. Преминахме през няколко етапа, за да стигнем до тук. Почистването на следите от предходни реставрации беше много сложен и дълъг процес. Оказа се, че голяма част от варовикът е бил боядисан и трябваше много внимателно да се премахне боята от него. След това преминахме към консервация, както на него, така и на гранита. С това, което извършихме, консервирахме материалите, като едновременно с това съхранихме следите на времето на тази 110 годишна сграда. Това е най-ценното“, коментира д-р Дечева. В представянето си пред медиите Панайот Панов от Регионалния исторически музей-София подчерта, че материалите, които се използват за ремонта на Централни хали, се използват при реставрация на световно значими сгради и обекти – даде пример с последно реставрирана със същите материали египетска гробница.

В предстоящите месеци ключовите ремонтни дейности ще са свързани приоритетно с възстановяване и социализация на археологическите останки и крепостната стена на ниво сутерен и изграждане на „Интерактивна зона за археология и история“.

След финализиране на ремонтните дейности, над 170 български доставчици на основни категории храни като месо и колбаси, риба, хляб, млечни продукти, плодове и зеленчуци, ще станат част от възстановяването на оригиналното предназначение на сградата. Близо 50  български производители на плодове и зеленчуци ще представят стоката си в Халите. Продукцията на всеки един от тях ще трябва да бъде сертифицирана по програмата Global G.A.P. - независима световна система за добри земеделски практики, която гарантира, че производството на плодове и зеленчуци отговаря на най-високите стандарти за хигиена, опазване на околната среда и безопасност на работа.

В непосредствена близост до археологическото наследство на Централни хали, в сградата ще отвори врати и най-голямата книжарница за детски книги в страната, която ще наброява над 10 000 заглавия. На сутеренното ниво ще бъде обособено и пространство за културни и социално-значими събития.

Всички детайли, визуализации, идейни планове и подробно описание на проекта на Kaufland България за Централни хали могат да бъдат разгледани на специално създадената за целта информационна интернет страница: www.sofia-hali.bg

 

За Kaufland България

Kaufland България е лидер в сектора на търговията с годишен оборот от над 2 млрд. лв. и един от най-големите работодатели в страната с екип от близо 7000 служители. През 2023 г. компанията разполага с 65 хипермаркета в 35 града. От старта си през 2006 г. в България до днес Kaufland се стреми да стимулира националната и регионална икономика и инфраструктурата по места с общи инвестиции от 1,6 млрд. лв. Компанията непрекъснато развива своята политика за устойчиво развитие и под мотото „Действията носят промяната“ се ангажира с различни социални и екологични дейности – от използването на енергийно ефективни технологии и проектирането на нови сгради с мисъл за природата, през подкрепата на уязвими групи до намаляването на пластмасата.

 

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и политика за поверителност.