Животът след 60-те не свършва, а навлиза в едно по-спокойно и пълноценно време
За да се радваме на тази „сребърна възраст“ е добре да поддържаме здравето си. Тялото ни не е същото, като на 30 или на 40, но е важно от какво има необходимост и какви навици да си изградим.
След 60-те години в тялото ни настъпват редица промени. Забавя се метаболизма, мускулите отслабват, ставите стават по-сковани, костите по-крехки. Намалява производството на някои хормони, които влияят на съня, настроението и на нашата енергия.
Имунитета също отслабва, ставаме по-податливи на болести и инфекции. Но има начини да съхраним здравето си.
Лекарството е храненето. След тази възраст имаме необходимост от по-малко калории, но не от хранителни вещества.Необходимостта от витамини, минерали и белтъчини се увеличават. Храненето трябва да е балансирано и съобразено с отделния човек.
Трябва да се увеличи консумацията на плодове и зеленчуци, богати на фибри, витамини и антиоксиданти. Пълнозърнести храни, които подобряват храносмилането и дават енергия.
Организма има необходимост от повече белтъчини, които пазят мускулите и костите, като бобови,нетлъсти меса, риба и млечни продукти. Полезните мазнини пазят мозъка и сърцето, намират се в зехтина, авокадото и суровите ядки.
В храната трябва да има по-малко сол и захар, които влияят на кръвното и на панкреаса.Дехидратацията също е опасна, затова трябва да пием повече течности. Да приемаме витамините Д, В12 и магнезий. Експертите препоръчват разходки или леки физически упражнения всеки ден.