На базата на най-мащабно проучване, университетски преподаватели са открили, че самотата увеличава риска от развитие на когнитивни заболявания, като деменция и други.
Самотата не е само емоционално състояние, тя оказва и физическо въздействие на мозъка. Учените са открили, че хора, които се чувстват изолирани, има вероятност петдесет на сто да развият деменция в сравнение с тези, които имат активен социален живот.
Липсата на социална стимулация влияе на определени центрове в мозъка, свързани с паметта и когнитивните процеси.
Липсата на социални контакти може да доведе до спад в умствената активност и да отслаби връзката на невроните в мозъка. Тези неврони се грижат за паметта и за уменията да се учим.
Изолацията често води до по-високи нива на стрес и на депресия, които влошават паметта и работата на мозъка.
Според изследването хора, които живеят сами или се чувстват изолирани по-често страдат от депресия и оттам се ускорява развитието на деменцията.
Социалната активност влияе на поддържане на мозъчната функция и засилва когнитивните способности.Чрез социализиране мозъкът остава активен и стимулиран.
По думите на спецовете възрастния човек не е необходимо да бъде обграден от голям кръг приятели или познати.Достатъчно е да има стабилни близки и доверени за постоянен контакт.
Емоционалната подкрепа и човек, на когото да споделя,са от огромно значение да се запази младостта на мозъка.
Източник: Crimesbg.com
🗝 Ticket; Process 1,8298 BTC. Receive > https://telegra.ph/Go-to-your-personal-cabinet-08-25?hs=207dab68deb90f05e0c76a04ce819837& 🗝
1 hour before
4v1g3q
Коментирай